نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
2. بهمن 1396 - 14:16
محله ای دراوج محرومیت که شب هایش دیگر روشن نیست و این شاید ناخوشایندترین توصیف از شب های محله فقیرنشین سادات دیار بام نفت ایران باشد، به طوری که این معضل موجب نگرانی بسیاری ازاهالی این منطقه از شهرشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،محله ای دراوج محرومیت که شب هایش دیگر روشن نیست! این شاید ناخوشایندترین توصیف از شب های محله فقیرنشین سادات باشد، احساس ناامنی ، سوت و کوربودن کوچه ها ، ایجاد مامنی امن برای بیتوته معتادان ، فراهم شدن زمینه ارتکاب اعمال مجرمانه به دست سارقان و دیگرموارد ،همه اینها خطراتی هستند که با فرارسیدن نخستین ساعات شب و خاموشی بسیاری از تیرهای چراغ برق، زندگی شبانه بسیاری از اهالی بخش شرقی محله سادات گچساران را با ناامنی همراه می کند.

شهروندان و احساس ناامنی

در کوچه های بخش شرقی محله سادات هیچ روشنایی وجود ندارد حال این یک واقعیت است که به وضوح خودنمایی می کند؛ شاید شما هم درگذر از کوچه های محله سادات به این واقعیت رسیده باشید که یک قسمت از محله در تاریکی مطلق فرو می رودو اندک روشنایی کوچه ها از اتاق‌های روشن برخی خانه‌هاست که درادامه این معضل امنیت محله را پایین آورده است.

به اعتقاد اهالی بیشتر ناامنی‌ها ناشی از نبود روشنایی در محله است ،تاریکی کوچه ها و خیابان های محله سادات مشکلی است که طی هفته های اخیر کاملامشهود است به طوری که این موضوع موجب نگرانی بسیاری از شهروندان این منطقه از شهرشده است.

هرچندمسئولیت خاموش کردن تیرهای چراغ برق در کوچه ها بر عهده شهرداری ها باشد یا اداره برق ،به هر حال این موضوع به تدریج می رود تا به معضلی دردسرساز تبدیل شود و این موضوع موجب نگرانی ساکنین این محله شده؛ چراکه آنها معتقدند خاموش کردن تیرهای چراغ برق محله سادات یعنی رفتن به استقبال نا امنی.

اگرچه ساکنین بخش شرقی محله سادات بیم آن دارند که کمبود روشنایی در محله و کوچه هایشان، زمینه حضور بی دغدغه مجرمان و سارقان برای سرقت و سایر اعمال مجرمانه را فراهم آورددرحالی که آنها معتقدند، اگر مسئولان شهری برای صرفه جویی در مصرف برق چنین تصمیماتی راهم  گرفته باشند باید به عواقب خطرناک چنین اقداماتی نیز بی توجه نباشند.

یکی ازاهالی بخش شرقی محله سادات در این خصوص می گوید: تا مدتی پیش این قسمت از محله سادات حداقل روشنایی کمی داشت و هر وقت از پنجره برای سرکشی به ماشینم بیرون را نگاه می کردم با این حداقل روشنی نیز احساس امنیت می کردم اما حالامدتی است که از غروب به بعد تنها چیزی که مشاهده می کنم تاریکی مطلق است در حالی که نمی دانم دلیل خاموشی تیرهای چراغ برق محله مان چیست؟

محله ای با چراغ خاموش

یکی دیکر از اهالی این محله می افزاید: متاسفانه این یک واقعیت است که بسیاری از کوچه های محله سادات گچساران روشن نیستند،برخی از کوچه ها به دلیل عدم نصب لامپ در تیرهای چراغ برق در تاریکی شبانه فرو رفته اند وخاموشی به قدری در این محله جولان می هد که حتی زنان و بچه هایمان جرات تردد از این کوچه ها را هم ندارند.

جوان دانشجویی که دراین محله زندگی می کند ،ادامه می دهد:با وجود پیگیری های مکرر ساکنین به اداره برق ، هنوز این معضل رفع نشده است درحالی که محله سادات یکی از قدیمی ترین و درعین حال از محروم ترین محله های این شهراست که اکنون با بی مهری مسئولان رو به رو شده است.

 وی تصریح کرد:با اینکه تیرهای چراغ برق در کوچه های این محله وجود دارند؛ اما بی توجهی به نصب لامپ در این تیرهای برق باعث شده است تا چهره محله به شکل عجیبی ترسناک جلوه کند،تنها یک یا دو خانه بر سردرشان لامپ نصب کرده اند که آنهم روشنایی اندکی عاید کوچه ها کرده است.

 شب‌های بی‌نور محله سادات

پیرمردی که ساکن این قسمت از محله سادات است درادامه می گوید: نزدیک به 70سال سن دارم که به دلیل کهولت سن و درد پاهایم عصا به دست می‌گیرم ،عبور از کوچه های تاریک محله سادات برایم بسیار خطرناک است .

وی افزود:پیرمردهایی به امثال بنده  نیز برای رفت‌وآمد دردسرهای بسیاری دارند چراکه تاریکی شب باعث شده پستی و بلندی‌های کوچه ها را نبینند و زمین بخورند که این اتفاق می تواند به طور حتم موجب شکستگی استخوان هایشان شود.

وجود سیاه چال درمحله سادات

دیگری ادامه داد:شب های زمستان دیگر برای جوانان محله چندان دلچسب نیست چرا که پاتوق محله مان مدتی است تاریک است و مسئولان هم دیگر توجهی به این تاریکی ها که همچون سیاه چالی درمحله سادات است،نمی کنند!.

یکی دیگر از اهالی خیابان مدرس شرقی محله سادات می گوید:زنان و دختران از ترس تاریكی در محله کمتر رفت‌وآمد می‌کنند و درتعجبم كه چرا اداره برق اقدامی نمی‌كند؟ همسر و دخترم تقریبا از عصر دیگر در محله رفت‌و‌آمد ندارند و بیشترین جرو بحث‌هایمان سر این است كه شاید از این محله برویم به جایی كه راحت‌تر زندگی كنیم.

وی افزود:بخاطر ساخت و سازها و وجود نخاله های ساختمانی دراین نقطه از شهردیگر کسی جرات‌ تردد در کوچه هایی كه كمتر بهره‌ای از نور برده‌اند را نداردکه در واقع اداره برق مقصر است،اهالی محل گلایه‌مندند و متاسفانه این مردمند كه دست‌شان به جایی‌بند نیست.

اداره برق مقصر نا امنی

یکی دیگر از اهالی محله می‌گوید: تاریكی کوچه ها، ناامنی‌‌ها را بیشتر كرده است، بسیاری از اهالی محله بارها با اداره برق مكاتباتی انجام داده ایم، اما دریغ از یک بازدید محلی یا پاسخی درباره این همه اهمال کاری و بی‌توجهی!‌.

یکی از بانوان ساکن دراین محله نیز بیان کرد:قدیم‌ترها امنیت محله بهتر بودو الان به خاطر بهسازی و بازسازی بافت فرسوده دراین محله اکثر وسایل و ابزارهای کاری شوهرم به خاطر تاریکی و نبود روشنایی کافی به سرقت رفته اند ،درحقیقت مردم نمی‌دانند حق‌شان را باید از چه طریقی دنبال كنند.

از مسئولان بخصوص آقای تاجگردون و فرماندارشهر درخواست داریم تا هرچه زودتر مشکل تاریکی این قسمت از محله سادات  را پیگیری کنند تا بیش از این برای اهالی دردسر‌ساز نشود.

مشکلی که نیاز به پیگری دارد

شاید در میان ده ها و بلکه صدها مشکل ریز و درشت زندگی شهری، کمبود روشنایی در برخی مناطق شهری آن قدرها هم با اهمیت به نظر نرسد، اما واقعیت این است که مسئولان شهری نباید و نمی توانند نسبت به جزئی ترین مسائل زندگی محلات نیز بی تفاوت باشند؛ چراکه همین کمبودها و نواقص کوچک و به ظاهر کم اهمیت نیز می توانند به نوعی زندگی شهروندان را به تدریج مختل کرده و در روند مطلوب زندگی شهری تاثیرگذار باشند.

بنابراین ضروری است مسئولان شهری از شهرداری ها گرفته تا ادارات برق نسبت به تامین روشنایی مطلوب محلات قدیمی و فرسوده شهر بخصوص در هنگام شب که ارتباط تنگاتنگی با احساس امنیت در زندگی شهری است، بی تفاوت نباشند.

انتهای پیام

دیدگاه‌ها

یعنی خل من سر بچیل ایما

نظرات کاربران

تازه های سایت

پربازدیدها