نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
20. مهر 1399 - 10:40
انجام هفت کیلومتر تونل زیرزمینی، اجرای یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب بتن بدنه، ۳۰ کیلومتر جاده دسترسی و هفت میلیون متر مکعب حفاری رو باز از مهمترین کارهای انجام شده در این پروژه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،بهروز مرادی،مدیرعامل توسعه منابع آب و نیروی ایران به همراه فرماندار گچساران و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی با حضور در سد چم شیرگچساران از روند اجرایی سد بازدید کرد.

فرماندار گچساران در این خصوص گفت: مدیر عامل آب نیرو در این سفر پیش بینی کرد که تا فروردین ماه ۱۴۰۰ سد به مرحله آب گیری خواهد رسید، وی خواهان تسریع در عملیات اجرائی باقیمانده شد.

وی افزود:همچنین طرح آبرسانی به اراضی حومه شهر دوگنبدان بر اساس توافقات انجام شده در زمان آقای تاجگردون، نماینده سابق نیز پیگیری خواهد شد.

پیشرفت فیزیکی این طرح حدود 82 درصد است و میزان اعتبارات این سد ملی ۳۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده ، هرچند تاکنون ۲۲۹ میلیون یورو از محل فاینانس خارجی برای ساخت سد چم شیر در گچساران هزینه شده است.

انجام هفت کیلومتر تونل زیرزمینی، اجرای یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب بتن بدنه، ۳۰ کیلومتر جاده دسترسی و هفت میلیون متر مکعب حفاری رو باز از مهمترین کارهای انجام شده در این پروژه است.

تامین آب آشامیدنی و صنعت، بهره مند شدن ۱۱۰هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر ، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب، تولید175مگاوات برق آبی، کنترل سیلاب های مخرب رودخانه زهره، اشتغالزایی در زمان اجرای طرح و زیر ساخت های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین مزایای این سد است.

این سد از نوع بتنی غلتکی ( RCC ) است که مطالعه احداث سد چم شیر در سال ۷۳ از سوی سازمان آب منطقه ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفت.سدو نیروگاه چم شیر در ۲۵کیلومتری جنوب شرقی گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و برروی رودخانه زهره ساخته می شود.

تصاویر را ببینید.

نظرات کاربران

تازه های سایت

پربازدیدها