نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
1. آبان 1393 - 10:45
مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمدبا اشاره به اینکه تا سال گذشته 240 زندانی غیرعمد در کهگیلویه و بویراحمد وجود داشته است،گفت: متاسفانه برگزاری و استقبال ازجشن گلریزان در استان کمرنگ بوده که این مسئله باید فرهنگ‌سازی و نهادینه شود.

اکبر محبی عصر دیروز در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،با اشاره به تاریخچه برگزاری جشن گلریزان اظهار کرد: جشن گلریزان از زمان‌های قدیم در ایران رایج بود و در این جشن پهلوانان با تجمع و استفاده از نام و شهرت خود نسبت به جمع‌آوری کمک‌های خیرخواهانه برای مردم نیازمند و درماندگان همچنین کسانی که دچار مشکلاتی می‌شدند، اقدام می‌کردند.

 

وی با بیان اینکه زندان جایگاه انسان‌های متخلف و مجرم است، افزود: زندان جایگاه انسان‌های مجرمی بوده که مرتکب جرائم عمدی از جمله قتل، غارت، سرقت، درگیری و دیگر اعمال عمدی غیرقانونی می‌شود.

 

محبی ادامه داد: متأسفانه بعضی افراد جامعه نیز دچار جرائم غیرعمدی از جمله صدور چک بلامحل و تصادفات شده و بخشی دیگر نیز به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه به زندان انتقال داده می‌شوند.

 

مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در این خصوص دولت بر اساس قانون قادر به کمک به این افراد نیست و افراد خیر می‌توانند در راستای برطرف کردن مشکلات این افراد به آنها کمک کنند.

 

محبی ادامه داد: بعضی دیگر از افراد نیز به دلیل ضمانت برای دریافت وام توسط دیگران با مشکل مواجه شده و به صورت غیرعمد مرتکب جرم می‌شوند.

 

وی ناتوانی از پرداخت نفقه توسط مردان را نیز از دیگر جرائم غیرعمد برشمرد و گفت: در صورت وجود اختلاف در زندگی زناشویی و ناتوانی مرد در پرداخت نفقه وی بر اساس قانون زندانی می‌شود.

 

محبی با بیان اینکه برگزاری و استقبال از جشن گلریزان در کهگیلویه و بویراحمد بسیار کمرنگ است، یادآور شد: برگزاری جشن گلریزان در استان کمرنگ بوده که این مسئله باید فرهنگ‌سازی و نهادینه شود.

 

مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: در راستای کمک به برطرف شدن مشکلات زندانیان غیرعمد راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این راهکارها استفاده از نفوذ بزرگان و ریش‌سفیدان طوایف مختلف استان است.

 

محبی با بیان اینکه تا سال گذشته 240 زندانی غیرعمد در کهگیلویه و بویراحمد وجود داشته، خاطرنشان کرد: این افراد در مجموع حدود 24 میلیارد تومان بدهی داشته‌اند که افزون بر 17 میلیارد تومان را مددکاران اجتماعی با مداخله ریش‌سفیدان و بزرگان طوایف از شاکیان تخفیف گرفته‌اند.

 

وی اظهار کرد: مابقی این مبلغ از طریق وام و کمک‌های بلاعوض از کمک‌های خیرین که درصد زیادی از آنها را خیرین خارج از استان تشکیل داده‌اند، پرداخت شد.

 

گفتنی است عصر دیروزهمایش گلریزان ویژه کمک به آزادی زندانیان نیازمند و آبرومند جرائم غیرعمدبا حضور جمعی از مسئولان استانی، محلی،خیرین و خانواده های زندانیان نیازمند در گچساران برگزار شد.

 

انتهای پیام/م

نظرات کاربران

تازه های سایت

پربازدیدها