نظرسنجی

عملکردچندماهه شهردارجدید گچساران را چگونه ارزیابی می کنید؟
18. ارديبهشت 1396 - 12:10
بیکاری رعب انگیز جوانان ،تعطیلی واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی گچساران و قفل های بسته نمایان بر درب های زنگ زده روایتگر اقتصادی از بین رفته و مایوس کننده است که دیگر برای شکوفایی و رونق مجدد به کلید تدبیر هم امیدی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب، درحالی 4 سال دوره فعالیت دولت تدبیر و امید سپری شد که هیچ کدام از وعده‌های انتخاباتی دولت روحانی برای حل معضل بیکاری محقق نشده و شمار بالای بیکاران بیانگر این موضوع است که دولت در بحث اشتغال‌زایی ناموفق عمل کرده است.عدم توجه دقیق دولت به آمارهای بازار کار تا جایی است که حسن روحانی اوایل 95 دستور تک‌رقمی شدن نرخ بیکاری را تا پایان این دولت داده بود که این دستور تنها روی کاغذ باقی ماند و محقق نشد.

براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال 95 که توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، نرخ بیکاری در سال جاری با افزایش 1/4 درصدی، 12/4 درصد و تعداد بیکاران 3 میلیون و 203 هزار و 398 نفر اعلام شد واین در حالی است که روند نجومی و افزایش نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد در سالیان متمادی با رشد قارچ گونه و قابل مشهودی مواجه بوده و زنگ خطر را آن هم به شکل جدی و محسوس برای مسئولان و متولیان امر به صدا درآورده است.

آنگونه که آمارها نشان می دهد کهگیلویه و بویراحمد در یک دهه اخیر همواره بین استان های اول تا پنجم به لحاظ نرخ بیکاری دست و پا می زند و اوج این فرایند ناخوشایند نیز در سال گذشته، با میانگین نرخ 17.8 درصد بوده ونرخ بیکاری این استان در این سالها بین 14 تا بالای 17 درصد در نوسان بوده است.در سفر سال گذشته هیات دولت به کهگیلویه وبویراحمد نیز یکی از جدی ترین و اساسی ترین مطالبات به حق و مشترک مردم، مسئولان و حتی گروه های فعال سیاسی و به ویژه جوانان این خطه نیز اشتغال و کاهش نرخ بیکاری بود.

البته سئوال اساسی که همواره به ذهن متبادر می شود این است که چگونه استانی با وجود ظرفیت های غنی و بالقوه در حوزه های مختلف و با داشتن حدود تنها یک درصد جمعیت و مساحت جغرافیایی کشور به چنین وضعیتی بغرنج و در تنگنای وضعیت اشتغالزایی قرار گرفته است.

به گفته بسیاری از کارشناسان، استان کهگیلویه و بویراحمد شاید تنها نقطه ای در جهان باشد که در کنار طلای سیاه دارای طلای سبز نیز است،جنگلهای این استان هشت درصد جنگلهای کشور و 20درصد از جنگلهای حوزه زاگرس را در خود جای داده و بر این اساس سرانه جنگل در دنیا هشت دهم، در ایران 2 دهم و در این استان 1.7 دهم هکتار است که سرانه جنگل در کهگیلویه و بویراحمد 8.5 برابر کشور و حدود 2 برابر دنیا است.

شهرستان گچساران نیز با وجود تولید بیش از 20 درصد نفت و گاز اما با بیشترین میزان نرخ بیکاری به ویژه در سال های اخیر مواجه است و مسئولان و مردم این دیار سهم شان از این منابع را تنها دود و آلودگی می دانند،گچساران با 17 درصد بیشترین میزان نرخ بیکاری در بین سایر شهرستان های استان را دارد.

معضل بیکاری در گچساران به یکی از دغدغه های جدی مسئولان و متولیان امر در این شهرستان به ویژه در چندسال گذشته تبدیل شده است،البته معضل بیکاری این شهرستان را نباید مختص به جوانان کرد، چرا که سرپرستان خانواری هستند که با چندین سر عائله شغل مناسبی نداشته و چندین نفر منتظرند تا نانی به سفره برده و خرجی برای خانواده داشته باشند.

معضلی به نام تحصیل‌ کرده‌های بیکار

یک شهروندگچسارانی در این خصوص می گوید: دو تن از فرزندانم در دانشگاه مشغول تحصیل هستند و در حال حاضرهم بیکار هستند و خرج تحصیل شان بر عهده پدر خانواده است ودر برخی مواقع واقعا سرخورده می‌شوم که آینده فرزندانم چه  خواهد شد.

راضی هستم حتی یک آبدارچی شوم
 یک جوان گچسارانی ادامه می دهد:بیش از سه سال است در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده‌ام ،اما متاسفانه هنوز شغلی پیدا نکرده‌ام، باور کنید در حال حاضر هم  راضی هستم حتی یک آبدارچی شوم، گویا آنهم پیدا نمی‌شود.

نسخه های شفا بخش تاجگردون برای حل معضل بیکاری! 

وی می گوید:بیشتر دوستان و نیز همکلاسی‌هایم بیکار هستندو از بیکاری در این شهر با این همه ثروت و منابع عظیم نفت و گاز رنج می‌برند و مثل اینکه نسخه های شفا بخش جناب تاجگردون برای حل معضل بیکاری درگچساران هنوز کارساز نشده است.

بدلیل بیکاری نامزد مورد علاقه ام را از دست دادم

جوان دیگری در این باره می افزاید:بدلیل بیکاری و نداشتن شغل مناسب نامزد مورد علاقه ام را از دست دادم و الان هم غیر از سرخوردگی و دسته و پنجه نرم کردن با بیماری های روحی و روانی هیچ امیدی به پیدا کردن شغل در این شهر ندارم.

وی با اشاره به اینکه مشکل بزرگ جوانان امروز نداشتن شغل است، ادامه می دهد: خانواده هایی را می شناسم که برای فرزندان خود ذخیره مادی به جا گذاشته اند و  کار و کاسبی و شغلی برای آنها دست و پا کرده انداما در جایی دیگر والدینی که خود درآمد ضعیف و پایینی دارند،چه کمکی می‌توانند به فرزندانشان داشته باشند.

جوان دیگری اینچنین اظهار می کند: بیکاری یکی از مهمترین مشکلات جوانان این منطقه است ولازم است مسئولین امر هرچه سریعتر چاره ای اندیشیده و این معضل را رفع کنند،متاسفانه این روزها جوانان زیادی از گچساران به شهرهای اطراف ویا سایر استان ها به امید یافتن شغل ترک دیارمی کنند.

وی می گوید:بیکاری و نبود فرصت های شغلی باعث شده است بسیاری از جوانان تحصیل کرده گچساران حتی حاضر شوند در کارهایی مشغول شوند که متناسب با تخصص آنها نیست واین تنها به دلیل بیکاری است.

با این تفاسیر باید گفت که افزایش طلاق، بی بند وباری، ناتوانی در تشکیل خانواده، بزهکاری، جرم ، جنایت و فساد از جمله تبعاتی است که براساس تحقیقات میدانی و علمی ریشه در بیکاری دارند و با نهایت تاسف در چند دهه گذشته فکر اساسی برای کاهش بیکاری در این استان صورت نگرفته و استعدادهای جوانان فرصت شکوفایی و بالندگی نیز پیدا نکرده است.

فقروبیکاری در گچساران بیداد می کند

امام جمعه شهرستان گچساران در یکی از خطبه های نماز جمعه وضعیت بیکاری و فقر در این شهرستان را نگران کننده برشمرد و گفت:یک سوال از وزرا و دولت محترم دارم که وقتی بحث نفت می شود می گویید نفت ملی است و متعلق به کل کشور ایران است.اما بحث بیکاری چه می شود؟اگر ملت و عامه مردم ملاک است و نفت ملی است پس چرا وضع بیکاری در استان ما و در شهر نفتخیز گچساران بیداد می کند و چه کسی پاسخگو است؟.

امام جمعه گچساران اظهارکرد:آرزو داریم در هیچ نقطه کشور بیکاری نباشدو از این بابت هم خوشحال می شویم که در استانی دیگر بیکار وجود ندارد، اما حرف ما این است که شهرستان گچساران هم احتمالا  جزیی از این مملکت باشد!،شعار دولت و دولتمردان شعار اعتدال و عدالت است و آیا در دنیا هیچ نشنیده اید فرآوردهای نفتی؟آیا هیچ امکان احداث کارخانه های 2هزار نفری و 5هزار نفری در کنار نفت امکان ندارد؟

حجازی ادامه داد:آیا نمی شود از همین یک چهارم کل نفت وگاز مملکت که در گچساران تولید می شود در کنار آن هم شرکت ها و کارخانه هایی  احداث شود تا جوانان این استان و این شهرستان هم نیازمند نباشند.

نفت ملی است شامل همه جا می شود غیر ازگچساران؟

وی گفت:شعار اعتدال یعنی عدالت، نفت ملی است شامل همه جا می شود غیر ازگچساران؟و این در حالی است که بیکاری مختص گچساران است  و امیدوارم مسئولان توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند و عدالت را رعایت کنند.

غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پیشتر دراین خصوص نیز گفته بود:اکنون یکی از مشکلات و معضلات اصلی شهرستان گچساران بیکاری جوانان است ومتأسفانه نرخ بیکاری در میان جوانان گچساران بسیار بالا بوده و در حال حاضر این مسئله به یک معضل اساسی در شهرستان تبدیل شده است.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس افزود: متأسفانه نرخ بیکاری در گچساران بیشتر از نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد است که این آمار برای مردم این شهرستان مناسب نیست.

تاجگردون حل معضل بیکاری در گچساران را نیازمند همکاری همه مسئولان و دستگاه ها برشمرد و گفت: برای رفع مشکل بیکاری در گچساران لازم است که همه مدیران دست به دست هم دهند و با نگاه دلسوزانه در این راستا گام بردارند.

وی به برخی مشکلات موجود در گچساران اشاره کرد و افزود: به نظر می رسد مشکلات گچساران در 4 یا 5 موضوع بوده و در صورتی که این موضوعات حل شود، بسیاری از مشکلات این شهرستان بر طرف می شود.

بهره برداری از پتروشیمی مشکل اشتغال را حل می کند

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس خاطرنشان کرد: یکی از این موضوعات مهم پتروشیمی بوده که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بهره برداری از آن سبب اشتغال زایی هر چه بیشتر در گچساران خواهد شد.

تاجگردون با بیان اینکه پتروشیمی گچساران تاکنون پیشرفت فیزیکی خوبی داشته است، افزود: در صورت بهره برداری از این پروژه بزرگ، مشکل بیکاری جوانان گچساران تا حدود بسیاری رفع می شود.

رتبه اول بیکاری سهمیه کهگیلویه و بویراحمد

سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در دیدار با برخی مدیران اجرایی و فعالان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد گفته بود: نرخ بیکاری در این استان در سال گذشته با 4.4 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال 94 به 13.3 درصد رسید،نرخ بیکاری سال 94 در کهگیلویه و بویراحمد 17.7 درصد بود. 

وی تصریح کرد: این استان در حالی دارای بیشترین درصد کاهش نرخ بیکاری در سال 95 در بین استان‌های مختلف کشور شد که همواره جزء رتبه‌های نخست تا سوم میزان نرخ بیکاری در کشور بوده است، اگرچه میزان نرخ بیکاری در این استان همچنان بالاست اما کاهش 4.4 درصدی در یک سال موفقیت و دستاورد بزرگی به شمار می‌رود. 

خادمی اظهارکرد: موضوع بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد همچون سایر معضلات و پدیده‌های اجتماعی چند عاملی است و نمی‌توان تنها یک عامل را دلیل اصلی در بروز این مشکل قلمداد کرد. 

وی، عدم استفاده از ظرفیت‌های بالقوه در استان در سالیان متمادی، فقر و محرومیت تاریخی و حاکم در استان، ضعف سرمایه‌گذاری‌های غیردولتی، کمبود زیرساخت‌ها به‌ویژه درحوزه صنعت، کشاورزی، گردشگری و نیز وابستگی شدید اقتصاد این استان به منابع دولتی و بانکی را دلایل عمده در ساختار معیوب اقتصادی و مسئله اشتغال در استان می‌داند. 

باید توجه داشت که درصد بالای بیکاری برای شهرستان نفتخیزی چون گچساران رعب‌انگیز است و باید به درستی بررسی کرد که مسئولان مربوطه در حوزه‌ های مختلف چه کاری برای اشتغال و رفع بیکاری این شهرستان کرده اند.همواره بسیاری از کارشناسان از آن به عنوان یکی از محروم‌ترین و کم برخوردارترین شهرستان ها  یاد می‌کنند که شاید از دلایل بیکاری در این شهر  همین امر و صرفا تکیه کردن بر نام بام نفت ایران است.

اما باید پرسید که شهرستان گچساران با داشتن ظرفیت‌های فراوان چرا همچنان نرخ بیکاری آن باید این چنین باشد.در چند سال اخیر از رونق بخش صنعت و اشتغال‌ زایی در بام نفت ایران از طریق مسئولان سخنان قابل تاملی شنیدیم که با توجه به سخنان آن‌ها می‌ توان نتیجه گرفت که شهر کوچک و محرومی که خود مسئولان ما از آن یاد می ‌کنند چه طور همچنان عملا در نرخ بیکاری آن تغییری صورت نگرفته است.

در حالی که شهرستان گچساران شهری نفتخیز بوده و نقش بسیاری در درآمدزایی کشور دارد ولی چهره محرومیت بر این شهر نمایان است.با وجود برخورداری از انرژی‌های نفت و گاز و ایفای نقش در درآمدزایی و اقتصاد کشور، متأسفانه در محرومیت‌های بسیاری به سر می‌برد و این شهر اکنون با مشکلات بسیاری مواجه بوده است.

جولان بیکاری در گچساران

وجود مشکلاتی همچون نبود زیرساخت‌های مناسب شهری، بیکاری بسیاری از جوانان، طولانی شدن پروژه‌های عمرانی شهری به گونه‌ای که برخی پروژه‌ها پس از چندین سال سال هنوز تکمیل نشده، نبود امکانات و زیرساخت‌های مناسب فرهنگی و هنری، گچساران را به یک شهر محروم تبدیل کرده است.

براساس آمارها شهرستان گچساران در حال حاضر بیش از 12 هزار جوان بیکار دارد و میزان بیکاری در این شهر براساس آمار بیشتر ازدیگر شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد است،نبود مراکز اقتصادی و تولیدی و عدم سرمایه‌گذاری در گچساران از دلایل اصلی بیکاری و افزایش تعداد بیکاران در این شهر بوده که متأسفانه روز به روز تعداد آن‌ها افزوده می شود.

تعطیلی 60درصد از واحدهای تولیدی

طولانی شدن برخی پروژه‌های عمرانی و اقتصادی در گچساران مانند پروژه پتروشیمی از دیگر مشکلات و معضلات امروز این شهر بوده و این مسئله موجبات نارضایتی‌های مردم را به دنبال داشته است،تعلیق پروژه سد چمشیر و تعطیلی بیش از 60درصد از کارخانجات و کارگاه های تولیدی  در شهرک های  صنعتی را می توان از دیگر عوامل بیکاری و مشکلات جوانان در این شهرستان نام برد.

اگرچه تاکنون در راستای ایجاد امکانات و زیرساخت‌ها در شهر گچساران تلاش‌ها و اقداماتی انجام گرفته شده ولی روند توسعه این شهر به کندی پیش می‌رود و چهره محرومیت بر این شهرستان همچنان نمایان است.به راستی امروزه که هزینه های زندگی به شدت در حال افزایش است چه کسی به فکر جوان تحصیل کرده بیکاری است که به امید یافتن روزنه کوچک امید به رهایی از انبوه مشکلات روانه بازار بی رونق کار می شود و عاقبت ناامیدانه و شکست خورده باز می گردد.


انتظار و امید است با همت دولت و همراهی مسئولان ،در راستای تدوین برنامه ای جامع، علمی و موثر شاهد ایجاد فرصت های شغلی جدید، رونق بیش از پیش بازار کار و در نهایت جذب حداکثری جوانان جویای کار در این شهرستان باشیم.

انتهای پیام/م

دیدگاه‌ها

بی تدبیری اگر با طلا هم نوشته شود باز هم مدیران نادیده میگیرند کشور نفت خیزی هستیم خدا را خوش میاید میانسالان نتوانند از پله برقی عابر پیاده استفاده کنند مرکز استان هم با توجه به ترافیک سنگین به این مهم توجه نمیشود شوراها چرا بی توجه هستند کجایش به مرکز دیگر استانها شباهت دارد

نظرات کاربران

تازه های سایت

پربازدیدها