نظرسنجی

عملکردچندماهه شهردارجدید گچساران را چگونه ارزیابی می کنید؟
31. ارديبهشت 1395 - 14:37
آقای نماینده با این روند رتبه های تک رقمی خودکشی و بیکاری را کسب کردیم واگر توجهی نشود در همه امور در صدر جدول خواهیم بود.

به گزارش آفتاب جنوب،بیست ونه اردیبهشت ماه که به نام روز جوان میشناسیمش و هر چند که اگر کسی هم در قید و بند روادید نباشد هم از در و دیوار شهر و خیل تبریک ها و پیام های مسئولین متوجه خواهد شد که ، روز جوان است.اما چه جوانی ؟ با این حال و روز گچساران واقعا میتوان اسم یک شخص ۲۵ یا ۲۷ ساله را جوان نهاد ؟

در دیاری که قوم گرایی ، رابطه و لابی های پشت پرده اصول حاکم هستند، آیا امکان به منصب رسیدن و پشرفت کردن جوان تازه تحصیل کرده وجود دارد ؟ گچساران از جمله شهرهای اسما” جوانی هست که افراد با سنین بین ۱۸ تا ۳۲ سال زیادی دارد ولی این فرد با این سن آنقدر دغدغه کار ، زندگی ، ازدواج و آتیه دارد که به اندازه یک شخص ۶۰ ساله ، روحیاتش سالخورده شده ولی ما طبق کلیشه هر سال بنر میزنیم ، جشن میگیریم ، همایش جوانان با حضور مسئولین میان سال و سالخورده میگیریم و اگر هم آن پشت مشت ها جایی بود چند جوان هم در آنجا جا می دهیم تا حمایت خودمان را نشان دهیم و البته تریبون هم در اختیارشان قرار نمی دهیم.

 

آخه می دانید جوان است دیگر، دکترا هم داشته باشد خام است و بی تجربه! پس بزارید ما برایشان حرف بزنیم، از دیپلم های داغون آن زمان بگوییم که به اندازه ارشد الان ارزش دارد، یا مثلا از زندگیمان که چقد ساده بود و کشاورزی می کردیم و چیزی نمی گفتیم ولی الان شما جوانان تازه تحصیل کرده چنان دست به اعتراض می برید که انگار نه انگار… و خلاصه اینگونه جوان را پشتیبانی و طرح هایشان را حمایت و اجرایی می کنیم.

کمیته تشکیل می دهیم با عناوین کمیته جوانان و جوانگرایی ولی حضار جوان ساکت و مسئولان پرچانه همگی مسن هستند.روی سخنم با مسئولانی است که یا از اتاقشان بیرون نمی آیند و یا خودشان را زده اند به کوچه علی چپ و چشمشان را روی این شهر بسته اند!روی سخنم با شورای شهری است که خیلی تلاش کردیم مثل دوره های سابق فامیل نگری و سطحی نگرنی نباشد و روشنفکرانه و نوگرا باشیم. سعی کردیم جوانان به آنجا راه یابند تا هم میدانی به جوانان تحصیل کرده داده باشیم و هم از طیف جوان باشد که دلش بسوزد و تلاشی برای احیای روحیه جوان در این شهر مرده کند.

نماینده ای را به مجلس فرستادیم که تلاش کند برای جوانان، مسئولان جوان بگمارد و به آنها فضای فعالیت آزادانه بدهد تا نخبگان مشابه خودش را شناسایی و به سیستم تغذیه کند.یادمان نمی رود سالن بشارت پر بود از جوانانی که آمدیم تا حمایتش کنیم که حمایتمان کند!خسته شدیم از بس مسئولانی داشتیم که یا بازنشسته بودند و مجدد با تمدید دوران اشتغال ، بکار گماشته می شدند و یا افرادی به سمت های حساس انتخاب می شدند که فرصت چندانی نداشتند و طی چند سال آتی بازنشسته می شدند و خودشان را با مسائل رو در رو نمی کردند. اینچنین می شود که اینگونه افراد به من جوان فکر نمی کنند، به تحول سازمانی و اداری فکر نمی کنند و همان سیستم اشتباه گذشته را ادامه می دهد.ما تنها فکر می کنیم گچساران نسبت به گذشته بزرگتر و پیشرفته تر شده!

بله! گچساران اگر بزرگتر می شود، ساخت وساز می شود که دال بر فعالیت مسئولان نیست! نیاز شهری است و این امر کاملا طبیعی است که با افزایش جمعیت و مهاجرت نیاز به مسکن و شهرک های جدید احساس می شود و ومتعاقبا” ایجاد وسایل رفاهی منطقه ای من جمله آسفالت خیابانش و مجوز مغازه هایش! اینها که کار و خدمت نیست!بیایید بررسی کنیم که چند سینما در شهر تاسیس شد ؟ چند سالن کنفرانس در شهر داریم ؟ چند کنفرانس علمی در شهر برگزار شده ؟ آقای شهردار در راستای کمک به جوانی که می خواهد تجارتی را شروع کند چه تسهیلاتی پیش بینی کرده ای و چه خدماتی ارئه می شود ؟

یا مسئولان شورای شهری چند پروژه را در این مدت شورا راه اندازی کرده اید ؟ در پارک بانوان چند دختر جوان ورزشکار و جویای کار را برای آموزش ورزش بکار گماشته اید ؟! نکند باید پارتی داشته باشد یا آشنا بازی کند ؟یاد دارم روزی که برای افتتاح پارک بانوان شهری تعطیل شد و تمام مسئولین و مدیران شهری جهت افتتاح این پارک به آنجا آمدند که حتی چند تن از مسئولین بر سر اینکه باند ما اینکار را کرده و شما حق حضور نداشتید گلاویز شدند!

 

گیرم که کار شما و تلاش شما بود و اسم خودتان را بر روی سر درش بنویسید که به همت و خون دل خوردن آقایان و خانم های فلانی و فلانی اینجا احداث شد. مشکل شهر این بود ؟پارکی بود برای بانوان ولی تعداد انگشت شماری از بانوان حضور داشتند و این تنها یک مورد از مواردی بود که برای سیاه نمایی است و صرفا برای بازی با افکار بوده و امیدواریم همیشه این اینگونه بازی ها حداقل چنین دستاورد هایی داشته باشد که شهروندان متضرر جریانات نشوند.

 

رفتار پوپولیستی ، رفتاری است که به شدت ما در این شهر شاهد آن هستیم . در واقع اینگونه بگویم که جمع کردن تعدادی جوان نوپا برای پادویی یک عضو شورا بدون دست مزد و هیچگونه سود و منفعت و جایگاه اجتماعی مصداق بارز این سبک برخورد است.نمونه دیگر آن ، که نماینده شهر نیز در یکی از همایش هایش عرض کردند : در زمان جبهه و جنگ کسانی بودند که با رزمندگان عکس یادگاری می انداختند و سال ها بعد ادعای هم رزمی و فداکاری کردند، البته منظور اینجا رفتار تبلیغاتی ، رسانه ای و لجستیکی نیست.

کسانی وجود دارند که برای گرفتن پست و مقام خوب بلدند خود را به خانواده های شهدا و ایثارگران بچسبانند ولی پس از گرفتن پست و منصب وقتی من ِ فرزند ایثارگر، نه حتی به عنوان یک فرزند ایثارگر بلکه بعنوان یک جوان اگر طرحی ، پژوهشی ، کارگاهی ، فضایی و یا حتی کوچکترین چیزی را آن هم از راه درست واداری مطالبه کنم با سد و مانع تراشی هایشان روبرو خواهم شد.

آقای تاجگردون شما نماینده گچساران در مجلس هستید و کار اصلی شما قانون گذاری و رسیدگی به امور در سطح کلان است و طبق آئین نامه شما در قالب قوانین می توانید حمایت کنید.آقای تاجگردون بیایید تعارفات را کنار بگذاریم و رک حرف بزنیم ، چراکه این لفافه گویی ها هیچ سودی برای این شهر در بر نداشته است و خودتان هم در همایشی که با قشر دانشجو داشتید به نکاتی اشاره کردید.

نماینده در کوچکترین امور عادی تا انتخاب استاندار نقش ایفا می کند، پس اساسی‌ترین انتظار را باید از شما داشت که جوان انتخاب کنید و فضا را برای جوانان رقابتی کنید.مسئولان این شهر خودسانسوری می کنند، پشت نقاب های موجه مخفی می شوند ، داستان را آنطور که دلشان میخواهد تعریف می کنند. شایسته سالاری در برخی امور کمتر به چشم میخورد و همه آثار قوم گرایی ، رانت و لابی های پشت پرده است.تا کی این رانت‌ها و لابی‌گری ها میخواهد سایه بر شهر بیفکند خدا می داند!

آقایان شهردار و شورای شهر جوانان این شهر توجه می خواهند. سن ازدواج در شهری چون تهران میانگین ۴۵ سال را رد کرده است، درگچساران چقد باید شود تا بفکر بیفتیم ؟ آقای نماینده با این روند رتبه های تک رقمی خودکشی و بیکاری را کسب کردیم واگر توجهی نشود در همه امور در صدر جدول خواهیم بود.

نسل جدید یا در واقع نسل جوان شهر بودند که کمی از رانت و دهاتی گرایی فاصله گرفته اند و روشنفکر تر عمل می کنند و در انتخابات شورای شهر و هفتم اسفند پارسال نتیجه ای شگرف بوجود آوردند.

از شما نماینده شهروهمچنین شورای شهر انتظار می رود جوانانی که به امید بهروزی در انتخابات شرکت کرده و با نتایج بدست آمده به آینده خود امیدوار تر شده اند را در یابید و مطمئن باشید تزریق نیروی جوان ( ولو به تعداد اندک که مجوز های استخدامی در این استان اجازه می دهد ) ثمراتی بسیار بیشتر از هزینه های جاری ناشی از آن خواهد داشت.

شورای شهر تا به اکنون کارنامه قابل قبولی ارائه نکرده و اگر به همین منوال بخواهد پیش برود جوانان این شهر دیگر فریب وعده وعید و نسیه را نخواهند خورد.در زمینه نمایندگی نیز، انتظارات ما جوانان از آقای تاجگردون به شدت بالا رفته و بیش از سابق جایگاه و اقدامات ایشان زیر ذره بین خواهد رفت.

در این نامه سرگشاده سعی به بیان و بررسی برخی مسائل و انتقاد از مسئولان مرتبط شهری ، شورای شهری و نماینده ، خارج از مسائل جناحی و قومیتی پراخته شده و هدف انتقاد در قالب پیشبرد اهداف و ارج نهادن به جایگاه جوان می باشد و متعاقبا در تکمیل این نامه به عملکرد سایر مسئولین ذیربط به امور جوانان و سایر سازمانها چون شرکت نفت گچساران در خصوص حمایت از جوانان به ویژه در قالب ارتباط صنعت با دانشجو های جوان و دانشگاه پرداخته خواهد شد . چراکه این را در نظر بگیرید که برخی از رشته های شرکت کننده در آزمون ها صرفا رشته هایی متجانس با عملکرد حاکمیتی می باشد که در بازار آزاد مجالی برای فعالیت آن ها نیست و در صورت عدم جذب آنان ، این استعداد های جوان که هزینه های زیادی به خانواده ها و کشور وارد شده تا تحصیلات عالیه را بگذرانند ، به ناچار با سرخوردگی و افسردگی به سوی فعالیت های بی ارتباط و چه بسا غیرمفید برای جامعه سوق داده خواهند شد.

در پایان به مسئولان عزیز می گویم که این روزهایی که به بیکاری و بی انگیزگی جگرگوشه های این شهر می گذرد بهترین روزهای عمرشان یعنی جوانی فرزندان شماست.و این راهم به جوانان بگویم که دیگران به سردرد کوچک خود هزاران بار بیش از آینده شما توجه می کنند، لذا تا خودمان نخواهیم هیچ اتفاقی نمی افتد.

محمد صادق پور

انتهای پیام/م

دیدگاه‌ها

واقعا فکری به حال بازنشسته‌ها ی برگشته به کار شود، یعنی جوان نیست

نظرات کاربران

پیشنهاد سردبیر

تازه های سایت

پربازدیدها