نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
20. دى 1394 - 12:15
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: متن قراردادهای نفتی که وزارت نفت به مجلس منعکس‌ کرد و در ۸ مهر ماه تصویب شد و در آبان‌ماه امسال زنگنه ابلاغ کرد، ۱۳ برگ بیشتر نیست در حالی که اصل قرارداد ۷۰ صفحه با متن انگلیسی و مشتمل بر موارد متعدد حقوقی است که به هیچ وجه رونمایی نکرده‌اند و مدعی شده‌اند این اسناد محرمانه است.

به گزارش آفتاب جنوب،به نقل ازشبکه اطلاع رسانی راه دانا؛نشست خبری علیرضا زاکانی امروز در خبرگزاری فارس با موضوع بررسی ابعاد پرونده کرسنت و قراردادهای جدید نفتی برگزار شد.

زاکانی در این نشست اظهار داشت: سال‌هاست کشور در آتش اشتباهات مدیران نفتی در پرونده کرسنت می‌سوزد و در این راستا باید تلاش کرد از اشتباهات گذشته جلوگیری شود.

وی در عین حال افزود: سلایق سیاسی در کشور تا پای صندوق‌های رأی رقابت می‌کنند و سپس وظیفه اتحاد، خدمت به مردم و پیگیری اعتلای جامعه را دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: اتفاقاتی در قراردادهای نفتی در حال رخ دادن است که آینده تاریکی را فراروی کشور قرار می‌دهد.

خودداری وزارت نفت از معرفی مفسدان کرسنت به دادگاه لاهه

زاکانی افزود: اگر مشکلات اقتصادی، مشکل اول کشور است، اگر مردم در تنگنای معیشتی هستند بنابراین پولی برای کرسنت‌های 2 و 3 از جیب مردم نداریم.

وی تأکید کرد: ‌زنگنه (وزیر نفت) و دوستانش در گذشته آسیب جدی به حوزه نفت و گاز کشور وارد کردند و نباید این خطاها تکرار شود.

نماینده مردم در مجلس افزود: پس از تذکرات مکرر درباره تبعات قراردادهای نفتی جدید، زنگنه و دوستانش بی‌توجه به نقد کارشناسی این قراردادها خود عمل کردند.

وی تأکید کرد: مشاهده می‌کنیم قراردادهای جدیدی در حال پایه‌‌گذاری است که کرسنت‌های متفاوت از آن خارج می‌شود؛ محکومیت عناصری که در کرسنت فساد کردند در دستگاه‌ قضایی مشخص شد اما وزارت نفت اهتمامی برای انعکاس این محکومیت به دادگاه لاهه ندارد، تا این فساد رفع شود و کسی مثل حمید جعفر که بنیاد فساد را در قرارداد کرسنت گذاشت، محاکمه شود و تبعات این فساد خود را پس‌ دهد.

زاکانی بیان کرد: حتی برخی کسانی که در کرسنت پول دریافت کردند امروز برای ثبت‌نام در مجلس شورای اسلامی آمدند و برخی مدعیان دولتی هم که مدعی مبارزه با فساد هستند نامشان در پرونده سیاه کرسنت است.

کشور تحمل کرسنت‌های جدید را ندارد؛ به زنگنه هشدار می‌دهم

این نماینده ‌‌مجلس اظهار داشت: به صراحت به زنگنه اعلام می‌کنیم که کشور ما تحمل انعقاد قراردادهای کرسنت بعدی را ندارد و آگاهی نسبت به‌ شرایط کرسنت ما را بر این می‌دارد که از ابتدا مانع انعقاد قراردادهای جدید نفتی که از کرسنت بدتر است، شویم.

وی با بیان اینکه تجربه سال‌های 76 تا 84 ریاست زنگنه پیش روی ما است، گفت: همین‌ها تلاش کردند نسل سوم قراردادهای بیع‌ متقابل را پایه‌گذاری کنند و با توجه به مشورت انگلیسی‌ها این قراردادها را تنظیم کنند، اما امروز همین افراد مدعی شدند که باید مواردی به قرارداد نسل سوم بیع‌متقابل اضافه کنند و آن را نقد می‌کنند تا به گفته آنها کشورهای جدید مایل به سرمایه‌گذاری شوند.

تدوین قراردادهای جدید با استعانت از انگلیسی‌ها

زاکانی اظهار داشت:‌ بررسی ما نشان داده است که متن قراردادهایی که این‌ افراد‌ به مجلس منعکس‌ و در دولت تصویب کرده‌اند 13 برگ بیشتر نیست که در 8 مهر ماه تصویب کردند و در آبان ماه امسال زنگنه ابلاغ کرد و برای هیأت تطبیق مجلس آمد در حالی که اصل قرارداد 70 صفحه با متن انگلیسی و مشتمل بر موارد متعدد حقوقی است که به هیچ وجه رونمایی نکرده‌اند و مدعی شدند این اسناد محرمانه است؛ قراردادی که بیش از 2 سال برای آن تلاش شده و با استعانت از انگلیسی‌ها تنظیم شده است؛ این افراد قراردادهای خام را نیز نظیر لاپوشانی کرسنت محرمانه می‌دانند و مثل همان کرسنت که مجلس و مراجع قانونی از محتوای قرارداد خبر نداشت.

مهدی هاشمی و مفسدان قراردادهای نفتی محرمند، مجلس نه

وی گفت:‌ این ادعای محرمانه بودن اسناد در حالی بیان می‌شود که ‌پلیس ضد فساد انگلیس (FSO ) وقتی به دفتر عباس یزدان‌پناه یزدی در لندن رفت مشاهده کرد که اسناد وزارت نفت ایران از سال 76 تا 84 در دفتر کامپیوتر شخصی این فرد در لندن است.

زاکانی افزود:‌ سوال ما این است که چرا این افراد به واسطه مهدی هاشمی محرم می‌شوند و همه قراردادهای نفتی ایران در لندن در دست آنهاست در حالی که این اسناد در بازرسی کل کشور بلوکه شد و در دوره جدید بازرسی کل کشور مورد بررسی قرار گرفت.

این نماینده مجلس اظهار داشت: فراتر از آن انحصار در حوزه نفت و گاز است؛ بی‌سر و صدا تحت عنوان باشگاه نفت و نیروی ایرانیان انحصار جدی درحوزه نفت و گاز ایجاد می‌کنند که با تغییر دولت‌ها انحصار نفت و گاز کشور در دستان افراد خاص باقی بماند که رویش آنها در دوران ریاست قبل زنگنه بوده است و توانسته‌اند از رانت سال‌های 76 تا 84 از نفت و گاز و پتروشیمی کشور استفاده کنند و صاحب سرمایه چند هزار میلیارد تومانی شوند.

**علیرضا زاکانی در ادادمه نشست خبری با اشاره به اینکه قشر زیادی از مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند تا آبروی خود را حفظ کنند، گفت: در این شرایط کسانی پیدا شده‌اند مانند وزیر نفت که به دنبال کسب ثروت‌های چند هزار میلیارد تومانی هستند.

نماینده مردم تهران با اشاره به تشکیل باشگاه نفت و نیرو، گفت: این باشگاه تشکیل شد تا یک انحصار را در زمینه عقد قراردادهای نفتی ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل این باشگاه می‌تواند منشأ فسادهای آتی باشد و در کنار آن قراردادهای جدید صنعت نفت نیز به این فسادها دامن بزند.

زاکانی با تأکید بر اینکه باید کشور به سمت جلوگیری از خام‌فروشی حرکت کند، گفت‌: اما قراردادهای جدید و این باشگاه موجب شد تا شرایط به سمتی حرکت کند که سوءاستفاده‌کنندگان جهانی به دنبال آن هستند که بتوانند از قراردادهای جدید صنعت نفت استفاده حداکثری کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قراردادهای جدید صنعت نفت کپی‌برداری شده از قراردادهای کشور عراق است، گفت: باید به این نکته توجه کرد که شرایط ایران مانند عراق نیست و ما از یک کشور باثبات برخورداریم و باید این سؤال مطرح شود که چرا قراردادهای جدید نمونه کپی‌برداری‌شده قراردادهای کشور دوست و برادرمان عراق است و در ثانی فضا برای کار کردن شرکت‌های خارجی در این قراردادهای جدید بسیار بیش‌تر است.

وی با اشاره به اینکه باید از حق مردم محافظت کرد، گفت: در جهت جلوگیری از فساد باید نسبت به این قراردادها حساس شد، زیرا ما نمونه کرسنت را در گذشته داریم که توسط همین افراد که در رأس کار هستند، زمانی منعقد شده و موجب شده تا خسارت‌های سنگینی به کشور وارد شود.

زاکانی اظهار کرد: در کرسنت 50 میلیارد دلار خسارت شامل جرائم و عدم‌النفع به کشور وارد شده که اگر یک حساب ریالی کنیم، باید گفت صدها میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شده است و چه کسی جوابگوی این خسارت است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یقه‌سفیدها و دزدانی که در گذشته با چراغ وارد شده بودند، توانستند سرمایه ملت را به تاراج ببرند.

وی تصریح کرد: قرارداد کرسنت خلاف مصوبه شورای اقتصاد بود، به‌طوری‌که باید گاز میدان سلمان از مسیر قانونی به عسلویه می‌رفت، اما مسئولان وزارت نفت این مصوبه را دور زدند و به گونه‌ای حرکت کردند که گاز میدان سلمان را به سکوی مبارک برده و به امارات صادر کنند.

زاکانی با اشاره به اینکه در ادامه قرارداد کرسنت این شرکت نتوانست به تعهدات خود عمل کند، گفت: براساس الحاقیه پنجم قرارداد می‌توانستیم این قرارداد را کنسل کنیم، اما دیدیم که مسئولان وقت وزارت نفت تیم جدیدی را برای مذاکره با شرکت کرسنت، معرفی کرد و در نهایت الحاقیه ششم که بسیار ننگین بود و به موجب آن قرارداد باید اجرایی می‌شد، امضا می‌شود.

وی در ادامه نشست خبری با اشاره به اینکه باید شرایط به سمتی حرکت کند که دستگاه‌های نظارتی بتوانند نسبت به محرمانه بودن قراردادهای جدید و حتی قرارداد کرسنت عکس‌العمل نشان دهند، خاطرنشان کرد: الحاقیه ششم زمانی که منعقد شد، توسط مسئولان وزارت نفت، محرمانه اعلام شد، به همین دلیل آقای حمید جعفر، مدیرعامل شرکت کرسنت توانست از طریق مفادی که در قرارداد محرمانه کرسنت وجود داشت، به دادگاه لاهه علیه ایران شکایت کند.

زاکانی خاطرنشان کرد: در برخی از نشریات داخلی می‌بینیم مطالبی در خصوص قرارداد کرسنت منتشر می‌شود که پس از پیگیری های صورت‌گرفته، مشخص شد تمام این مطالب تنظیمات خود شرکت کرسنت است و این شرکت از طریق این مستندات به دنبال این است که بتواند کار خود را در دادگاه پیش برد.

وی تصریح کرد: وزارت نفت در قرارداد کرسنت و پیگیری آن کوتاهی کرد، در صورتی که می‌توانست ادعای خسارت کرده و جلوی حرکت کرسنت را بگیرد، اما متأسفانه می‌بینیم عده‌ای با رانت دنبال آن هستند تا پول و سرمایه مردم را از جیب‌شان دربیاورند و به‌عنوان خسارت به شرکت کرسنت پرداخت کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: امروز همان عناصر در حوزه نفت مشغول به فعالیت هستند و با قراردادهای جدید صنعت نفت به دنبال راه برای راه‌اندازی یک هزار فامیل و شبکه‌های اختاپوسی در صنعت نفت هستند تا بتوانند از این طریق فساد جدیدی را در کشور پایه‌گذراری کنند.

به گزارش فارس، در ادامه این نشست علیرضا زاکانی به سوالات خبرنگاران حاضر در این نشست پاسخ داد.

وی با اشاره به اینکه دولت به دنبال آن است که به‌صورت مشفقانه، نمایندگان مردم را محرم نداند، گفت: دولت علاقه به کتمان‌کاری دارد و سعی می‌کند تا مورد نظارت قرار نگیرد که نمونه بارز آن اتفاقاتی است که در پرونده کرسنت رخ داد.

زاکانی تصریح کرد: دولت به دنبال پنهان‌کاری است و علاقه وجود ندارد که نمایندگان متوجه شوند، قراردادهای جدید نفتی چه شرایطی دارند و اشکالات آن چیست.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد دلیل پنهان‌کاری مسئولان برای عدم در اختیار قرار دادن اصل قراردادهای جدید صنعت نفت، این است که بتواند منافع گروه و عده‌ای از طریق این قراردادها تأمین شود.

زاکانی گفت: در دورانی که آقای زنگنه برای کسب رأی اعتماد به مجلس آمده بود، در جلسه‌ای با حضور 60 نماینده شرکت کرد که در آنجا به کلی‌گویی در خصوص فرمول زیانبار قرارداد کرسنت پرداخت که با واکنش چند نماینده روبه‌رو شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در آنجا گفته شد آقای زنگنه همه ما نسبت به قرارداد کرسنت و خسارات آن آگاه هستیم و بهتر است به جزئیات بپردازید، اما ایشان درمورد سوالات نمایندگان مجلس پاسخ نداشت و به یکباره جلسه را ترک کرد که 60 نماینده مجلس شاهد این قضیه هستند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد قراردادهای جدید صنعت نفت نیز با بررسی‌های صورت‌گرفته با اصول بالادست نظام و سیاست‌های اعلامی مقام معظم رهبری در تناقض صد درصدی است و باید هرچه سریع‌تر جلوی آن گرفته شود تا خسارت‌های سنگین به کشور از قالب این قراردادها به کشور وارد نشود.

زاکانی در ادامه این نشست در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا برخی از کسانی که در کرسنت حضور داشتند، مانند آقای مهدی هاشمی، به پرونده‌شان در این خصوص رسیدگی نمی‌شود، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد عده‌ای به دنبال اطاله دادرسی بودند و از این طریق قصد داشتند که مانع دقیق بررسی پرونده کرسنت در دستگاه قضایی شوند، به همین دلیل ما از دستگاه قضایی که نشان داده است در پرونده‌ها مختلف به دنبال احقاق حقوق ملت است، درخواست می‌کنیم که پرونده کرسنت را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد.

وی ادامه داد: علاوه بر فرد نام‌برده‌شده افراد دیگری در وزارت نفت مشغول به کار هستند که نقش مؤثر در قرارداد کرسنت دارند و باید به جرائم آنان نیز رسیدگی شود.

زاکانی گفت: همین افراد در دوره اول وزارت آقای زنگنه نیز حضور داشتند که موجب شدند تا خسارت سنگینی از کاهش قیمت نفت به کشور وارد شود و الان نیز همین شرایط تکرار می‌شود.

انتهای پیام/

ادامه دارد...

نظرات کاربران

تازه های سایت

پربازدیدها