نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
2. ارديبهشت 1402 - 9:51
پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در همه عرصه های کشور، اصلی‏ترین مأموریتی بود که از روزهای نخست از سوی حضرت امام خمینی و دیگر مسئولان کشور بر عهده سپاه گذاشته شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب، امنیت از دیدگاه رهبر معظم انقلاب از اساسی‌ترین نیازهای مردم و جزو حقوق مسلم آنان است که کاملاً عینی واقعی و ملموس است و اگر وجود نداشته باشد هیچ کاری حتی عبادت خداوند هـم برای مردم امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین ضرورت وجود امنیت برای تداوم حیات جامعه و انجام فعالیت‌های اقتصادی علمی و اجتماعی مورد تأکید مقام معظم رهبری است و در کل ایشان شرط حرکت اجتماعی جامعه و کشور را وجود امنیت می‌دانند بدون امنیت هیچ اقدامی ممکن نیست و رشته‌های یک مملکت ازهم‌گسسته خواهد شد. از دیدگاه مقام معظم رهبری امنیت باید همه‌جانبه باشد و تمام ابعاد امنیت ملی، اجتماعی اقتصادی و سرمایه‌گذاری، نظامی و انتظامی، فرهنگی، فکری و عقیدتی، امنیت مدنی و شهروندی، قضایی، امنیت اخلاقی، حیثیتی و آبرویی را شامل شود و هیچ‌کدام از حیطه‌های زندگی بشر نباید دچار ناامنی باشد و از دیدگاه ایشان امنیتی پایدار و ماندنی است که همه آحاد مردم را در برگیرد و همه افراد اعم از هر گروه، نژاد، سلیقه، قوم زبان و ادیان مختلف برخوردار از امنیت شوند. ازنظر ایشان حتی افراد مخالف نظام تا زمانی که به عامل دشمن تبدیل نشده‌اند باید از امنیت در زندگی برخوردار باشند

بااین‌وجود گستره مرزی در چهارگوشه کشور و وجود کشورهای پرتنش در محیط پیرامونی و همسایگی ایران تأمین امنیت برای مرزهای داخلی و خارجی را با تهدیدات و چالش‌های متنوعی روبرو کرده است. بدون تردید باید پذیرفت که حفظ امنیت و مواجه درست با این چالش‌ها که در محیطی پیرامون آن دریای مواجی از تلاطم و ناامنی قرار دارد کار دشواری است اما با این وصف، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نقش‌آفرینی در حوزه‌های مختلف در رفع این تهدیدات کامیابی‌های فراوانی داشته است گروه‌های تروریستی و تکفیری مثل داعش در پی ضعف کشورهای همسایه برای مقابله با آنان در مقطعی تا نزدیکی مرزهای ایران آمده بودند اما حضور سپاه و توقف حملات تروریستی و عقب‌نشینی آنان از مواضع قبلی امنیت مرزهای ایران را در مناطق غرب کشور به میزان قابل‌توجهی بالابرده است.

از طرفی جنوب شرق کشور که از گذشته دچار ناامنی‌های هدفمند با حمایت‌های بی‌دریغ بیگانگان بوده است در سالیان گذشته موردتوجه نظام اسلامی قرارگرفته و سپاه پاسداران با ایجاد یک قرارگاه نظامی – منطقه‌ای به نام «قرارگاه قدس» مسئولیت ایجاد امنیت در مرزها و حفاظت از جان مردم در برابر اقدامات تروریست‌های موردحمایت بیگانگان را عهده‌دار شده است. از زمان تأسیس قرارگاه منطقه‌ای قدس در جنوب شرق کشور اقدامات مهمی در جهت ایجاد امنیت در مناطق مرزی صورت گرفته است درهرحال نیروی زمینی سپاه نیز با حضور پررنگ‌تر در مرزهای شرقی و جنوب شرق در جهت تأمین امنیت و مقابله با حرکات تروریستی عهده‌دار مسئولیت در این مناطق شد.

بنابراین بخش اعظمی از تحقق یک امنیت پایدار در هر مکان و نقطه‌ای محرومیت‌زدایی و رونق اقتصادی است، اما همین رونق اقتصادی و ایجاد امنیت پایدار اقتصادی نیاز اولیه‌ای دارد و آن ایجاد چتر امنیتی مناسب در آن نقطه است. بر همین مبنا، جنوب شرق کشور که از گذشته دچار ناامنی‌های هدفمند با حمایت‌های بی‌دریغ بیگانگان بوده است در سالیان گذشته موردتوجه نظام اسلامی قرارگرفته و سپاه پاسداران مسئولیت ایجاد امنیت در مرزها و حفاظت از جان مردم در برابر اقدامات تروریست‌های موردحمایت بیگانگان را عهده‌دار شده است.

اگرچه رهبر معظم انقلاب ضمن تأکید بر وظیفه سپاه در عرصه‌های مختلف می‌فرمایند: «یک وظیفه در سطح وسیع‌تر است و آن کار و تلاش فرهنگی است... و این مبارزه فرهنگی است و من این وظیفه را برای همه جزو بزرگ‌ترین وظایف میدانم؛ به‌خصوص برای امثال شما برادران سپاه... من معتقدم کار فرهنگی وظیفه یکایک برجستگان سپاه است؛ فقط وظیفه دفتر نمایندگی نیست... خود عناصر، سپاه فرماندهان بخش‌های مختلف و فرماندهان لشکرها باید کار فرهنگی بکنند کار فرهنگی صحیح و عمیق...»

 ازاین‌رو پایش دائمی فضای فرهنگی و مجازی با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و کسب توانمندی به لحاظ فنی با استفاده از فناوری‌های نوین و از یک‌سو و داشتن مواجهه‌ای چندوجهی و مبتنی بر انعطاف در برابر تهدیدات نرم ازجمله ویژگی‌های حضور سپاه پاسداران در این عرصه است شناسایی کامل پدیده‌های فرهنگی و شناخت درست نقاط ضعف و قدرت آن‌ها و نیز تمییز دادن میان تهدیدات بالقوه و تهدیدات قریب‌الوقوع، جمع‌آوری اطلاعات کامل و ارائه آن سازمان تحلیل‌گر افزایش حضور نیروها در مراکز بحران و ... راهکار مؤثر سپاه در برخورد با تهدیدات نرم است.

حفظ انسجام اجتماعی و تلاش برای مدیریت عوامل تنش‌زا که باعث شکاف و اختلاف در میان اقشار جامعه می‌شود ازجمله اولویت‌هایی است که مورد تأکید این نهاد انقلابی قرار دارد و شواهد نشان می‌دهد که سپاه در مقام نگهبان انقلاب اسلامی و حفاظت از دستاوردهای آن مأموریت‌هایی چندگانه را در جهت برقراری امنیتی پایدار در کشورمان به اجرا درآورده است از یک‌سو مسئول پاسداری و صیانت از تمامیت ارضی کشور است و از سویی دیگر مقابله با اقدامات ضد امنیتی جاسوسی و خرابکاری در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سایبری را در دستور کار خود قرار داده است.

طی چهار دهه گذشته سپاه و بسیج دستاوردهای بی‌شماری در کشور داشته است به‌گونه‌ای که می‌توان به‌صراحت اعلام کرد که قدرت و صلابت امروز کشور وامدار خدمات سپاه پاسداران تحت فرمان مقام عظمای ولایت است. سپاه با ورود در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و محرومیت‌زدایی نقش بسزایی در عقب راندن دشمنان قسم‌خورده انقلاب و تأمین امنیت کشور دارد و حضور فعال سپاه در عرصه اشتغال‌زایی و اقتصاد مقاومتی چرخه اقتصادی کشور را پویا وزنده ساخته است.

امروز سپاه پاسداران با اشراف اطلاعاتی بالا همه معادلات دشمنان قسم‌خورده انقلاب را برهم زده و از مرزهای این مرزوبوم دفاع می‌کنند و اجازه نمی‌دهند گروهک‌های تروریستی و معاند به اهداف شوم خود در کشور دست یابند. نهاد مردمی و انقلابی سپاه پاسداران که با درایت و ژرف‌اندیشی امام راحل (ره) در دوم اردیبهشت‌ماه سال 58 بنیان نهاده شد، به‌گونه‌ای است که در حال حاضر قوام و اقتداری که نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف در دنیا دارد بخش عظیم آن به برکت این تدبیر امام خمینی (ره) بوده و این ارگان انقلابی نیز در عرصه امنیت که مأموریت اصلی آن است به دلیل مردمی بودنش به‌خوبی درخشیده چراکه در راستای ایجاد امنیت از توان جامعه استفاده می‌کند و از این حیث جایگاه ویژه‌ای در کشور برخوردار است و در عملیات‌های که به‌ویژه در کشور و برون کشور انجام می‌شود این نیروهای مردمی بسیجی به‌خوبی ایفا نقش کرده‌اند.

سپاه پاسداران تاکنون توانسته بسیاری از ناامنی‌ها و توطئه‌های شوم دشمنان را در استان‌های مرزی خنثی کند و شر آن‌ها را به خودشان بازگرداند و موفقیت‌های چشمگیر این نیرو در راستای برقراری امنیت پایدار از سوی اقشار مختلف مردم همواره تحسین‌برانگیز بوده و این امنیت مرهون روحیه ایمانی و انقلابی بسیجیان این نیرو به‌واسطه توکل بر خداوند متعال است. هرچند پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در همه عرصه های کشور، اصلی‏ترین مأموریتی بود که از روزهای نخست از سوی حضرت امام خمینی و دیگر مسئولان کشور بر عهده سپاه گذاشته شد.

حضرت امام (ره) جایگاه نهاد مقدس سپاه را چنین ترسیم می‌کنند و می‌فرمایند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مولود مبارک انقلاب اسلامی است، در همه جهان پس از صدر اسلام پدیده بی‌سابقه‌ای است. این پدیده در حقیقت مظهر عینی و مجسمی است برای شعارهای انقلاب اسلامی، شعار ایستادگی در مقابل همه قدرت‌های بزرگ با سلاح ایمان به خدا... از همین روست که سلطه‌های بزرگ در سراسر جهان با چشم انزجار و نفرت بدین پدیده الهی می‌نگرند چنانکه به انقلاب اسلامی. این در حالی است که مقام معظم رهبری جایگاه این نهاد در امنیت همه‌جانبه و عامل مؤثر در بقاء و ارتقا سطح کارآمدی آن را چنین تبیین می‌فرمایند: شما (سپاه) غالب هستید شما قدرتمند هستید شمایید که علی‌رغم خواست دشمن، توانستید اسلام و جمهوری اسلامی را حفظ و از آن دفاع کنید. شما توانستید توطئه‌ها را در هم بکوبید، پس قوی‌تر از آن‌ها هستید، این نکته مسلم و قطعی است. اگر بخواهید قدرتتان باقی بماند باید هوشیار باشید؛ همچنانی که تا امروز هم هوشیاری به درد این مردم خورده و آن‌ها را نجات داده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از بدو تأسیس تاکنون، با ایثار جان و روحیه جهادی در عرصه‌های مختلف باعث سربلندی ایران اسلامی بوده و هست. مقام معظم رهبری رسالت سپاه را با توجه به تهدیدات متصور چنین ابلاغ می‌فرمایند: «باید بر هوشیاری و آگاهی خود بی افزایند و با آمادگی معنوی، فکری، سیاسی و حفظ وحدت و اتصال و ارتباط با یکدیگر چهره دشمن را در هر لباسی که هست شناسایی کند» در دوران کنونی دشمن با ناامیدی از به ثمر رسیدن راهبرد نظامی به دنبال راه‌های نفوذ و استفاده از ابزارهای دیگری بوده که به‌جای جسم ذهن و روح و مبانی عقیدتی و فکری و فرهنگی مردم مسلمان ایران به‌خصوص نسل جوان و فرهیخته را هدف قرار داده تا بتواند با صرف هزینه‌های کمتر بهتر و سهل‌تر به اهداف خود نائل شود و خاک‌ریزهای اعتقادی را به‌مرور فتح نموده و بدون خونریزی فاتح میدان مبارزه شود که در ادبیات سیاسی امروز «جنگ نرم» نامیده می‌شود.

بر این اساس امروز پس از گذشت چهار دهه از تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که کتاب سوابق درخشانش مشحون از برگ‌های زرین حماسه، ایثار و افتخار در تمام ادوار و صحنه‌های سرنوشت انقلاب اسلامی، مبارزه با ضدانقلاب و غائله‌هایی چون کردستان، گنبد و غیره، دوران حماسه هشت سال دفاع مقدس و سال‌های پس‌ازآن تاکنون است، این نهاد ارزشی و پرافتخار همواره بالنده‌تر، بانشاط‌‌تر و مقتدرتر از گذشته درراه حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و آرمان‌های بلند امام راحل (ره)، عمل به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و خدمت به دولت و مردم گام برمی‌دارد و امید و پشتوانه‌ای محکم برای نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

تازه های سایت