نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
4. خرداد 1400 - 8:04
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با ظرفیت تولید ۷۴۰ هزار بشکه نفت در روز و با قرار گرفتن تلمبه خانه "گوره "قلب تپنده نفت ایران ، دومین تولید کننده نفت خام صادراتی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب، جنگ تحمیلی برای صنعت نفت نه با شلیک نخستین گلوله به پالایشگاه بزرگ نفت آبادان که با فتنه های تحریک آمیز آمریکا و متحدانش و کوردلی منافقان برای عملیات خرابکارانه در خطوط لوله و تاسیسات نفتی کشور ماه ها پیش از 31 شهریور 59 در مناطق نفتخیز جنوب آغاز شد.

از سوی دیگر عملیات حفاری شرکت ملی نفت ایران در مناطق مرزی غرب کشور با حملات ایذایی مختل و به دنبال آن با حمله مستقیم بعثی ها متوقف شد که در نتیجه آن، نیروهای دشمن برخی تجهیزات و دکل های نفت ایران را به داخل خاک عراق منتقل کردند، این حرکت دشمن نشان می داد که تنها راه ضربه زدن به میهن اسلامی را قطع شریان حیاتی اقتصاد و اخلال در روند تولید و صادرات نفت قرار داده است.

در این زمان تدبیر و هوشیاری امام راحل و شهامت، شجاعت و آمادگی کامل مدیران و کارکنان صنعت نفت در پاسداری و دفاع از تاسیسات سبب شد تا هرچند مراکز و واحدهای مهم صنعت نفت کشور به طور پی در پی مورد آماج حملات دشمن قرار گیرد اما هیچ گاه روند تولید و صادرات نفت در طول هشت سال جنگ تحمیلی متوقف نشود.

رژیم بعث عراق با جنگنده بمب افکن های سوپراتاندارد فرانسوی، موشک‎های اگزوسه و آرما، هواپیماهای میگ و سوخو روسی و گازهای خردل آلمانی و مین های ایتالیایی و بسیاری از سلاح های پیشرفته آن روزها پیوسته به تاسیسات و خطوط لوله نفتی حمله می کرد و کارکنان صنعت نفت را مورد اصابت موشک های خود قرار می داد.

در طول سالیان جنگ، مدیران و کارکنان صنعت نفت در مناطق نفتخیز جنوب با وجود بیش از دو هزار و 500 حمله هوایی و موشکی لحظه ای چشم بر هم ننهادند و کمر خم نکردند و با جان دل تاسیسات و واحدهای نفتی در این مناطق را ایستاده و فعال نگه داشتند تا برنامه حفظ توان و پایداری تولید به میزان متوسط 3میلیون بشکه در روز پایدار بماند. 

با این تفاسیر؛ شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران از جمله شرکت‌های مهمی است که نقش تاثیرگذاری در اقتصاد کشور در 42سال انقلاب ایفا کرد درحالی که دشمن بارها به قصد توقف صادرات محصولات این شرکت به خارج از کشور، بارها این منطقه را مورد هدف حملات هوایی قرار داد که با تلاش های شبانه روزی کارکنان صنعت نفت دشمن در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند.

علی جعفری ديزگاني،رئیس روابط عمومی شرکت نفت و گاز گچساران ضمن تبریک روز ملی مقاومت و پایداری در خصوص مقاومت و پایمردی مردان صنعت نفت در تمامی عرصه های انقلاب اسلامی  گفت:پیروزی انقلاب اسلامی نشان از ایستادگی تمام اقشار و گروه های مردم در برابردسيسه ها و فشارهای مختلف بر اين نظام بود و همه در کنار هم برای کسب پیروزی های پی درپی به اندازه خود زحمت کشیدند تا ایرانی سربلند داشته باشیم .

وی افزود : کارکنان نفت و گاز گچساران یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین نقش های تاریخی را در پیروزی انقلاب با بستن شریان حیاتی نفت ایفا کردند که نمی توان به سادگی از آنها عبور کرد این  قشر همیشه در صحنه ، با تکیه بر اراده خود جهت رسیدن به پیروزی نقطه عطفی در تاریخ  رقم زدند تا نام  افتخار آمیز جمهوری اسلامی در دنیا بدرخشد .

جعفری تصریح كرد: این شرکت در تمامی برهه‌های زمانی پس از پیروزی انقلاب با شروع جنگ تحمیلی دشمن را بارها برای رسیدن به اهداف ناکام گذاشت و در همین راستا ۳۱ شهید تقدیم این نظام کرد ولي هيچگاه نگذاشت برای لحظه اي صادرات نفت و چرخ های اقتصاد متوقف شود کارکنان نفت و گاز همزمان  در سنگر اقتصاد و سنگر جبهه و جنگ حضور پررنگ داشتند .  تاسیسات نفت و گاز گچساران 56 بار مورد حمله بمباران هوایی  قرار گرفت كه تعداد۱۳ تن از همکاران عزیز ما در حین انجام وظیفه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

رئیس روابط عمومی نفت و گاز گچساران در ادامه گفت : پس از جنگ ، انواع تحریم ها علیه صنعت نفت اعمال شد از کاهش و قطع صادرات نفت تا تحريم قطعات کاربردی ،  اما این تحریم‌ها برای صنعت همیشه سرافراز، كار ساز نشد و تلاشگران عرصه اقتصاد روز به روز بر تعداد حلقه های چاه و کارخانه ها اضافه کردند و با افزایش در تولید ، تحریم ها را به فرصت تبدیل نمودند . آري  تاریخ اين صنعت ، پراز افتخارات است ، افتخاراتی  كه به دست جوانان همین مرز و بوم محقق شد .

 جعفری ديزگاني در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد : این شرکت در تمامی حوزه‌ها از تولید صیانتی گرفته تا مسئولیت های اجتماعی نسبت به محیط های عملياتي پیرامون تاسيسات نفت و گاز و ساخت قطعات مورد نیاز با تکیه بر خودباوری و نیروهای داخلی و بومی با محوریت شعارهاي های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی  ،نشان دادند که با مقاومت می‌توان به پیروزی رسید .

 وی با اشاره به گستردگی فعالیت نفت و گاز در حوزه جغرافیایی چهار استان کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان ، بوشهر و فارس گفت : تعداد تاسیسات این شرکت تا قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ۹ واحد بهره برداری ،  ۲ واحد نمک زدایی ۱ مجتمع گاز و گاز مایع بود ولی در حال حاضر  شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با ظرفیت تولید ۷۴۰ هزار بشکه نفت در روز  با وجود ۱۰ واحد بهره برداری، ۷ کارخانه نمکزدایی،۱۲ ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز  ،۳ مجتمع پالایشگاهی بزرگ گاز و گاز مایع و حدود 7هزارو 384 كيلومتر خطوط لوله با قرار گرفتن تلمبه خانه گوره قلب تپنده نفت ایران ، دومین تولید کننده نفت خام صادراتی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است .

 رئیس روابط عمومی نفت و گازگچساران در پایان با اشاره به مقاومت و پایداری کارکنان در تمامی برهه های انقلاب بیان کرد : صنعت نفت از موثرترین و بزرگترین صنایع در جهان به ویژه در ایران است و علاوه بر این که منبع عمده تامین انرژی در دنیای امروز است نقش مهمی نیز در تعیین میزان قدرت ملی و اعتبار بین‌المللی ایفا می کند و باید همواره تلاش کنیم تا بارسیدن به خودکفایی کامل در تولید ، تعمیر و تامین تجهیزات لحظه ای دست از تلاش بر نداریم .

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

بادرود اتمام کارکنان صنعت نفت در زمان بمباران و بهمکاران در عملیات سنگین وسیار ساختمان ترابری گچساران

نظرات کاربران

تازه های سایت

پربازدیدها