نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
11. شهريور 1394 - 13:38
ورود یک توده هوای غبارآلود موجب آلودگی و کاهش دید افقی در گچساران شد.

به گزارش آفتاب جنوب،با وزش باد و وقوع پدیده ریزگردها در گچساران  آسمان این شهر با موجی از هوای خاک‌آلود محو شده است که با افزایش غلظت و شدت گرد و غبار تردد و تنفس شهروندان مشکل و تشخیص فاصله دید برای رانندگان سخت شده است

 

غبار

بام نفت ایران

 

پدیده ریزگردها که تا چندی پیش ساکنان غرب کشور به ویژه خوزستانی ها را درگیر و زندگی و نفس کشیدن را برایشان سخت و دشوار کرده است  امروز به شهرستان گچساران هم پیش روی کرده و آسمان بام نفت ایران را هم دستخوش گرد و خاک کرده است.

 

ریزگردها

 

از ابتدای امسال تاکنون اداره هواشناسی گچساران  بارها از پیش بینی وزش باد همراه با گرد و خاک در این شهرستان خبر داده بود و شهروندان گچسارانی برای مدتی حدود 50 روز از سال جاری را شاهد هجوم ریزگردها و باران خاک از آسمان این شهرستان بودند.

 

گچساران

 

اردوان نوشادپور رئیس هواشناسی گچساران در گفت و گو با این پایگاه خبری تحلیلی گفت: میزان دید افقی ناشی از گرد و غبار در این شهرستان به  شش هزار متررسیده است که این میزان 4 هزار متر از حد استاندارد یک هوای سالم که 10 هزار متر است ،کمتر است.

ریزگردها

 

وی  با بیان اینکه دمای هوای گچساران در 24 ساعته اخیر بین 27 تا 44 درجه سانتی گراد بالای صفردر نوسان بود،گفت:سرعت وزش باد در این شهرستان 20 کیلومتر در ساعت و نیز رطوبت هوا در روز گذشته 39درصد بود.

 

ریزگردها

رئیس هواشناسی گچساران با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون این شهرستان 50 روز با پدیده ریزگرد درگیر بوده است، تصریح کرد: تیرماه سال جاری به مدت 23روز بیشترین ماه با پدیده گرد و خاک همراه بوده است.

 

ریزگردها

 

گرچه آمار دقیقی از میزان مراجعه شهروندان گچسارانی  به مراکز درمانی به علت عوارض ناشی از تنفس هوای خاک آلود در دست نیست، اما کیست که تبعات مخرب گرد و خاک در فضاهای شهری را انکار کند؟

 

بام نفت ایران

 

حالا دیگر تنها دود خودروها ، وسایط نقلیه و وجود آلودگی های ناشی از کارخانجات نفت و گاز و یا فاضلاب تصفیه نشده نگران کننده نیست بلکه، باید باران خاک را هم که گاه به گاه بر سر مردم این شهرستان می بارد و سلامتی آنها را تهدید می کند، به این فهرست اضافه کرد.

 

بام نفت ایران

طبق توصیه های پزشکان ریزگردها در سه گروه کودکان و اطفال، زنان باردار و بیماران دارای مشکلات قلبی و ریوی به شدت اثرات سوء به جای می گذاردواین سه گروه در وضعیت هوای ناسالم و گرد و خاک جز در موارد ضروری از منزل خارج نشوند زیرا حساسیت بالای این افراد سبب می شود سریع تر در معرض خطرات ناشی از آلودگی هوا قرار گیرند.

 

ریزگردها

 

 پزشکان می گویند: تنفس هوای خاک آلود سبب ایجاد و تشدید مشکلات تنفسی می شود و در هوای خاک آلود باید شهروندان هنگام خروج از منزل حتما از ماسک های استاندارد و مخصوص  استفاده کنند تا کمتر در معرض عوارض بیماری زای گرد و خاک قرار گیرند.

 

پس باید توجه داشت که زنان باردار، افراد کهنسال و مبتلایان به بیماری‌های تنفسی از رفت و آمد در خیابان پرهیز کنند وشهروندان حتی‌الامکان تا برطرف شدن این مشکل برای رفت و آمدهای غیرضروری از خانه خارج نشوند.

 

گچساران

 

کارشناسان محیط زیست کاهش تولید محصولات کشاورزی و دامی به ویژه عسل را از دیگر پیامدهای آلودگی هوامی دانند و معتقدند: مشارکت مردم برای توسعه فضای سبز از جمله راهکارهای کاهش آثار زیانبار آلودگی هوا بر سلامت انسان است.

 

باید توجه داشت که گرد و غبار در هوای مناطق و نواحی غرب کشور نتیجه وزش باد شدید در بیابانهای عراق است که غبار آن پس از مدتی وارد آسمان شهرهای مناطق غربی و جنوب غربی شده و هوای این مناطق و دیگر شهرهای کشور را آلوده کرده است

ریزگردها

 

گذشته از اثرات مخرب ریزگردها بر محیط زیست و منابع طبیعی تاثیر نامطلوبی که تداوم این پدیده بر سلامتی دارد و کیفیت هوای شهرستان  را به سمت نامطلوب تغییر داده است، ضرورت داشتن عزمی جزم و نگاهی مسئولانه بیش از همیشه احساس می شود.

 

گچساران

 

 امروز به استناد آمار ،پدیده ریزگردها بسیاری از شهرستان ها و استان های  کشور را متاثر کرده و اگر دیر بجنبیم، نمی توان کاری از پیش برد و این پدیده رو به گسترش را مهار کرد.

 

انتهای پیام/م

نظرات کاربران

تازه های سایت

پربازدیدها